محصولات نوین بر پایه گچ ساختمانی

محصولات نوین بر پایه گچ ساختمانی
تاریخ انتشار  : ۲۱ ارديبهشت ۱۳۹۶

 محصولات نوین بر پایه گچ ساختمانی

گچ کاربردهای بسیار زیادی در صنایع مختلف دارد و یکی از مهمترین موارد استفاده موارد استفاده از گچ ، صنعت ساختمان می باشد.حدود 75 درصد مصرف گچ در ساختمان مربوط به روکش دیوارها ، تهیه ملات های گوناگون و گچبری می باشد.همچنین از دیواره های گچی جهت جداسازی بین دو فشا در ساختمان استفاده می شود که دارای خواص آکوستیکی می باشد.علاوه بر این ترکیب ملات گچ و خاک برای پوشش های ساختمان بسیار مناسب می باشد وامروزه در صنعت گچ کاری شاهد تحولاتی در ساختار و عملکرد می باشیم ، یکی از این تحولات ، ظهور گچ پاششی (پلیمری - ماشینی) است که به عنوان یک پوشش نوین در جهان شناخته شده است و کاربرد بسیار فراوانی دارد.

 

 

محصولات نوین بر پایه گچ ساختمانی

 

 

گچ پاششی (پلیمری - ماشینی) :

گچ کاری به روش سنتی بر روی سطح کار ، دارای ضایعات فراوانی است و این امر باعث از بین رفتن محصول و افزایش هزینه های اجرا می شود.اما گچ پاششی (پلیمری) برای استفاده در دستگاه گچ پاششی طراحی شده است.از ویژگی های گچ کاری ماشینی با این نوع گچ سرعت عمل بسیار بالا در کار بوده و به گونه ای که زمان انجام یک پروژه ساختمانی در مرحله سفید کاری به یک پنجم کاهش می یابد.

همچنین این گچ با داشتن ویژگی های دیرگیری و چسبندگی مناسب بر بسیاری از سطوح قابل اعمال می باشد.ترکیبات اصلی تشکیل دهنده گچ پلیمیر شامل گچ ساختمانی معمولی (با دانه بندی مناسب)، افزودنی مکمل گچ پاششی و پر کننده ها (نظیر کلسیت ، پرلیت و ...) بوده که به صورات اختلاط خشک در یک همزن مخلوط و هموژن شده و آماده مصرف می باشد.

گچ ماشینی را می توان بر روی سطوح مختلف از جمله آجر ، بلوک های سفالی و سیمانی ، بلوک بتنی سبک و پوشش سیمانی با استفاده از دستگاه گچ پاش اعمال کرد.برای ضخامت یک سانتی متر حدود 10 کیلو گرم گچ پلیمری در هر متر مربع مورد نیاز می باشد.

 

مشخصات گچ پلیمری  پاششی

  1. این گچ پس از پاشش توسط دستگاه همانند بتن سخت می شود.
  2. در مقابل رطوبت مقاوم بوده و همچنین تا حد قابل ملاحظه ای در مقابل حرارت مقاومت نشان می دهد.
  3. با استفاده از این گچ ، مرحله گچ و خاک در ساختمان حذف می شود.
  4. این گچ ، سقف ساختمان را مستقیما بر روی خود سازه یا سقف کاذب مانند رابیتس ، با سرعت بالا پوشش می دهد.
  5. به علت اینکه این گچ از مواد افزودنی ویژه ای برخوردار است ، تا ضخامت ده سانتی متر بر روی متریال مختلف از جمله آخر و بتون قابل اجرا می باشد .
  6. این گچ ستون های بتونی و فلزی را مستقیما پوشش می دهد.

 

محصولات نوین بر پایه گچ ساختمانی

 

 

تفاوت گچ پاششی (پلیمری) با دیگر گچ ها

  1. گچ معمولی ضخامتی معدل 1.5 تا 2 سانتیمتر دارد و اگر بیشتر شود ترک می خورد ولی گچ پاششی (پلیمیری) تا ضخامت 10 سانتیمتر قابل اجرا می باشد و ترک نمی خورد.
  2. سرعت اجرای گچ پلیمری نسبت به گچ عادی حدود 5 برابر می باشد و این مورد بهترین فاکتور در صنعتی سازی ساختمان می باشد.
  3. مقاومت فشاری گچ پلیمیری در مقایسه با گچ عادی به ترتیب 156 و 70 کیلو گرم بر سانتیمتر مربع می باشد.
  4. یکی از معایب گچ عدم استفاده در مناطق مرطوب و مشکلات موجود در این بخش می باشد اما گچ پاششی (پلیمری) هیچ محدودیتی در این زمینه ندارد و سازگاری بسیار مناسبی با گونه های مختلف آب و هوا دارد.