پوشش سوله

سوله چیست؟

یکی از بهترین و پرکاربرد ترین سازه های عمرانی سوله می باشد ، سوله ها معمولا دارای سقف های شیب دار می باشد که بر اساس محاسبات خاص ساخته می شود ، سوله ها با اجزای مستحکم و مقاوم که دارای استاندارد است با پیچ و مهره در محل پروژه به هم متصل می گردد . قالبا تیر ورق ها در سایز های مورد نیاز در کارخانه تولیدی برش داده شده ، سپس رنگ امیزی و در نهایت برای اجرا به محل سوله حمل می گردد و در آنجا جوش داده می شود.مهم ترین عامل برای  تعیین تیر ورق و وزن آن ، منطقه مورد نظر سوله جهت سرعت وزش باد و همچنین بارش برف و باران و دهانه سوله می باشد.طراحی سوله ها عمدتا به خاطر دهانه های بزرگ آن کاملا خاص و منحصر به فرد می باشد.پر استفاده ترین ساختمان فولادی پیش ساخته در تمام دنیا ، 90 درصد صنایع ، انبارها ، ورزشگاه ها ، سالن های تولید دام و طیور و … بکار می رود و بنا بر ابعاد دهانه ، ارتفاع و طول و تحمل بار برف و باد منطقه اشکال گوناگونی در موقع طراحی پیدا می کند .

در قدیم از سازه خرپایی به جای سوله استفاده می کردند.

 

 

پوشش سوله

 

 

کاربردهای سوله :

 1. کارخانه ها
 2. انبارها
 3. مرغ داری ها
 4. آشیانه های هواپیما
 5. سالنهای ورزشی
 6. تعمیرگاه ها
 7. پارکینگ ها
 8. دامداری ها
 9. و .........

 

 

پوشش سوله

 

 

اجزای تشکیل دهنده سوله ها  :

 1. ستون
 2. رفتر (فریم)
 3. پرلین (پروفیل z  و c)
 4. استرات
 5. بادبند
 6. سگراد (میل مهار)
 7. نبشی سینه بند
 8. سایه بان
 9. ستون وال پست
 10. پیچ و مهره

 

 

پوشش سوله

 

انواع سوله  :

 1. سوله تک دهانه به صورت 8
 2. سوله دو یا چند دهنه با ستون مشترک 88 یا 888  یا 8888
 3. سوله قوسی
 4. سوله نیم قوس
 5. سوله بدون ستون
 6. سوله چند ضلعی

 که در ادامه با انواع پوشش سوله آشنا می شویم.

 

 

پوشش سوله

 

پوشش سوله

پوشش سوله به کاربری های سوله مربوط میگردد که به دو دسته پوشش سقف و بدنه و پوشش سازه فلزی تقسیم می شود.پوشش بدنه نیز به دو بخش داخلی بدنه و خارجی بدنه تقسیم می شود و در هر کدام پوشش های خاصی را می توان استفاده کرد ، البته مواردی مانند سرعت نصب ، صرفه جویی در زمان اجرا ، هزینه ها از جمله هزینه کارگر ، مصالح و دور ریزی آن  که در مجموع باعث کاهش هزینه های کل سازه در نظر گرفته می شود. در پوشش سوله اگر عایق بندی از لحاظ دما مد نظر باشد باعث صرفه جویی در انرژی و در طولانی مدت باعث بازگشت سرمایه می شود.

عایق بندی صوتی به جهت جلوگیری از بروز صداهای داخل سوله (صدای دستگاه ها خطوط تولید ) به بیرون و تاثیرات نامطلوب بهداشتی زیست محیطی و همچنین کسب گواهینامه های زیست محیطی قابل اهمیت می باشد.زیبایی نمای درونی و بیرونی سوله نیز مهم می باشد تا محیط چشم نوازی را ایجاد می کند. بعضی از سازه با توجه به شرایط آب هوایی در معرض خورندگی قرار می گیرند پس پوشش این نوع سوله ها باید دارای مقاومت لازم در برابر رطوبت و خورندگی و فرسایش را داشته باشند .

در انتخاب پوشش سوله باید جا به جایی و قابل حمل بودن  و همچنان دمونتاژ کردن سوله را نیز مد نظر گرفت. سبک سازی سازه ، باعث سبک شدن  بار مرده واردی بر اسکلت می شود .

 

 

پوشش سوله

 

انواع پوشش سوله

 1. پوشش سقف سوله با ساندویچ پانل

        آریا بارون با توجه به کاربری سقف و میزان بار مرده ساندویچ پانل با فوم پلی اورتان  به ضخامت 2 الی 25 سانتی متر ویک رو و یا دو رو ورق در انواع طرح های شادولاین و طرح سفال تولید می کند،تا طیف گسترده ای از محصولات را به مشتریان بر اساس سلیقه و همچنین توان خرید ارائه نماید.

 1. پوشش دیواره  سوله با ساندویچ پانل

آریا بارون برای دیواره ها نیز ساندویچ پانل با فوم  به ضخامت 4 الی 25 سانتی متر از نوع پلی اورتان و ضخامت ورق های مختلف برای کاربرد در سوله ها را تولید می نماید.بهترین مزیت ساندویچ پانل ها مقاومت در برابر انتقال حرارت و همچنین عایق بودن ، سبکی و قابل حمل ان به دفعات می باشد.

 1. پوشش سقف سوله با ورق گالوانیزه به همراه پشم شیشه و توری مرغی

در قدیم استفاده از این نوع پوشش رایج بوده است ولی بعدها با توجه به مشکلاتی که این نوع پوشش ایجاد کرد مانند حساسیت های پوستی که پشم شیشه تولید می نماید و در طولانی مدت مکان تجمع قارچ ها و حتی پرندگان می گردد و همچنین این پوشش قابلیت شستشو و جا به جایی به دفعات را ندارد و در مقابل ساندویچ پانل  به هیچ عنوان عایق مناسبی نمی باشد.

 

 

پوشش سوله