دلایل آسیب دیدگی نمای ساختمان

دلایل آسیب دیدگی نمای ساختمان
تاریخ انتشار  : ۱۲ آبان ۱۳۹۵

دلایل آسیب دیدگی نمای ساختمان ها

نمای ساختمان ها در اثر عوامل زیر دچار خرابی هایی از قبیل طبله کردن ، ترک خوردگی ، شوره زدگی ، الوئک ، لکه دار شدن ، پوسته پوسته شدن ، کنده شدن سنگ ها و آجر نما ، تغییر زنگ و ظاهر اولیه نما و .. می شوند :

نشست جزئی یا کلی ساختمان ، یخبندان و انجماد آب یا رطوبت اضافی موجود در نما یا سطح زیر کار ، انقباض و انبساط ها و یخ و آب شدن های متوالی و با اختلاف دمای شدید ، شوره زدگی و یا سولفاته شدن نما در اثر استفاده از آب حاوی سولفات های محلول در آب مصرفی در تولید نماهای بتنی (البته این مواد سولفاتی ممکن است در خود آجر یا ترکیبات دیگر ملات ها هم وجود داشته باشند)، آتش سوزی خصوصا در نماهای بتنی ، ترک خوردگی ، و به طور کلی آسیب دیدگی سطح زیر کار ، اختلاط نادرست ترکیبات و اجزا در نماهای بتنی و سیمانی و نیز ملات های به کار رفته در نماسازی به عنوان مثال استفاده از وسایل گرم کننده.

همان طور که در ابتدا بیان شده ، یکی دیگر از اهداف نماسازی برای ساختمان ها علاوه بر حفظ دوام و پایداری آن ، زیبایی و جلوه ظاهری مناسب و مطلوب ساختمان است، که هم موجب دلپذیری و جذابیت بیشتر ساختمان می شود و هم در نهایت افزایش وزن بصری و زیبایی کلی منطقه محل ساخت آن را در پی خواهد داشت.این چنین نمایی مسلما اثر مطلوب تر و بهتری بر دید و روحیه ساکنان و بینندگان ساختمان اثر خواهد داشت.بنابراین نکات برشمرده فوق راه کارهایی خواهد داشت که بیشتر به منظور دوام ،مقاومت و کارایی بیشتر و افزایش عمر مفید و پربازده نما کارایی دارند و در زیبایی نما نقش کمرنگ تری راایفا می کنند.بنابراین برای اینکه نمای ساختمان جلوه  و دید بصری در خور توجهی داشته باشد ،علاوه بر دستورالعمل های سازه ای فوق ، باید با رعایت ضوابط معماری و به کارگیری رهیافت های مربوط به افزایش جذابیت و صمیمیت ساختمان در نما تلاش کرد تا در حد امکان علاوه بر اینکه ساختمان از نظر سازه ای دارای مقاومت کافی در برابر نیروهای داخلی و خارجی است ، با رعایت صوابط فوق و صد البته با به کارگیری خلاقیت ها و نوآوری های فردی معمار و حتی بنا ، البته ضمن حرکت در چارچوب ضوابط معماری خارجی ساختمان و نماسازی ، داری ظاهری مطلوب و ایده آل باشد.از جمله ، ارایه دادن به پنجره ها با به کارگیری میلگردها و چارچوب های شکیل با رنگ ها و خم و راست های زیبا و مناسب و :

  1. استفاده از روکش های بازتابی و منعکس کننده خصوصا در نمای ستون هایی که در کنار ورودی ها قرار می گیرند.چرا که این کار باعث کاهش ضخامت ظاهری دیوار و در نتیجه دید بصری بهتر آن و در کل نمای زیباتر ساختمان می شود.
  2. ایجاد انحنا در بالای ورودی ساختمان که ضمن تاکید بر وجود ورودی اهمیت ، جذابیت و صمیمیت نما را بیشتر می کند.
  3. وجود اندود سفید در نما خصوصا در قسمت ورودی ساختمان که در واقع نوعی نورپردازی محسوب می شود، که باعث جلب توجه و زیبایی بیشتر نمای ساختمان می شود.
  4. به کارگیری رنگ تیره تر و سنگین تر (مثلا استفاده از سنگ های گرانیتی) در قسمت پایین و رنگ های روشن تر در بالای نما ، موجب افزایش وزن بصری و جذابیت قامت سازه شده و هم به نوعی استقامت ، پایداری و استحکام را در نما و خود ساختمان به بیننده  القا میکند و همین باعث می شود که فرد احساس اطمینان و آرامش بیشتری بکند.در واقع این کار باعث می شود که سازه به دو قسمت بالا و پایین تقسیم شود که همین امر باعث می شود که ارتفاع و در کل حجم ظاهری ساختمان کمتر به نظر برسد.
  5. ترفند دیگری که در زیباتر شدن نما میتواند موثر باشد ، به کارگیری خطوط سفید (چارچوب یا نمای سفید) به دور پنجره ها خصوصا پنجره های دایره ای شکل و یا با شکل های نزدیک به آن است.زیرا این کار ترکیب بندی رسمی تر و اندازه ظاهری مناسب تری به آنها می دهد و ...
  6. نما در واقع واسطه و بهتر بگوییم زبان گویای ساختمان با محیط اطراف آن محسوب می شود.بنابراین اجرای صحیح و اصولی آن یعنی تقویت و تحکیم ساختمان و قدرت بیان آن.