عوامل موثر در نماسازی ساختمان مدرن

عوامل موثر در نماسازی ساختمان مدرن
تاریخ انتشار  : ۱۲ آبان ۱۳۹۵

عوامل موثر در نماسازی ساختمان مدرن

 1.  نحوه و میزان دسترسی سازندگان و مالکان ساختمان ها به مصالح ساختمانی
 2. نوع و شیوه اجرایی که در احداث ساختمان به کار گرفته می شود.
 3. نوع کاربری ساختمان و یا فضای مورد (اداری ، مسکونی ، آمورشی و ..)
 4. شرایط و وضعیت محل یا منطقه احداث ساختمان (آب و هوا ، میزان رطوبت ، زمین شناختی و ..)
 5. مسایل اقتصادی از نظر میزان بودجه و اعتبار اختصاص یافته  برای احداث سازه مورد نظر (در پروژه های دولتی) و میزان توان مالی افراد در ساخت منازل شخصی.
 6. رعایت اصول زیبایی شهری یا روستایی و مد نظر قرار دادن هماهنگی ظاهری و نمایی ساختمان با سازه و ساختمان های مجاور.
 7. جهت ورزش بادهای زمستانی و نیز جهت و نحوه تابش آفتاب بر سطح نما
 8. و در نهایت گسترش علم و فناوری ارتباطات ، برای بهره گیری از وسایل و تجهیزات مدرن مصالح نوین و ایده گرفتن از نماسازی سایر کشورهای دارای سبک های خاص و پیشرفته در معماری ساختمان ، البته متناسب با شرایط محیطی و اقلیمی منطقه مشابه در کشور.

 

 

نکاتی که در نماسازی ساختمان های با نمای سنگی ، آجری ، بتنی ، شیشه ای و ... باید رعایت کرد:

 1. تمیز کردن سطح زیرین نما قبل از نماکاری طوری که از هر نوع آلودگی (گرد و خاک،شوره زدگی ، دوده گرفتگی ، زنگ فلزات ، باقی مانده های مصالح سطح زیرین و ...) کاملا پاک شود.
 2. در صورت استفاده از نماهای آجری ، برای جلوگیری از جذب آب ملات توسط آجرهای نما ، زنجاب کردن آجرها و مناسب با قدرت چسبندگی و مقاومت مناسب . در این نوع نما ، چیدن آجرها به صورت کله و راسته برای مشارکت آجرهای نما در باربری سازه و همچنین به منظور  پیوستگی آجر نما با آجرهای پشت کار لازم است.البته نباید فراموش کرد که انجام نماهای آجری باید در شرایط محیطی مناسب و با دما و میزان رطوبت استاندارد و بدون یخبندان صورت گیرد.ذکر این نکته هم لازم است که آجر مصرفی در نمای ساختمان با آجر هایی که در دیوارهای تیغه ای یا باربر مصرف می شوند متفاوتند.علاوه بر این ، این آجرها باید فاقد هر گونه ترک خوردگی ، شوره زدگی ، و آلودگی های شیمیایی باشد و البته بایستی در برابر شرایط نامساعد محیطی از جمله یخبندان های شدید مقاومت بالایی داشته باشند.
 3. استفاده از سیمان های ضد سولفات در نماهای بتنی ، سیمانی ، آجری برای مقابله با حمله سولفات ها و جلوگیری از آسیب دیدگی و تخریب نما و در کل تمام ساختمان است.
 4. نصب آب چکان ها و هماهنگی دیوارچینی در نما در تمام ارتفاع ساختمان و لابند کردن آجرها.
 5. بندکشی صحیح و اصولی با ملات ریزدانه و پرمایه مناسب و متراکم برای زیبایی بیشتر و نیز ممانعت از نفوذ آب و رطوبت به داخل دیوارنما و دیوار زیرین.
 6. استفاده از سنگ های نما پردوام و با مقاومت بالا در برابر یخ زدگی و شرایط نامساعد جوی و محیطی (نور خورشید ، آب و رطوبت)، با بافت و شکل مطلوب ، بدون ترک خوردگی و خلل و فرج و مهم تر اینکه از نظر قیمت دارای صرفه اقتصادی باشد.
 7. در صورت به کارگیری سنگ های رودخانه ای و سنگ های ضخیم در نماهای سنگی باید تا گرفتن کامل ملات از قالب های مناسب استفاده کرد.
 8. در صورت استفاده از سنگ های پلاک بایستی از این سنگ ها در برابر رطوبت یخبندان مراقبت نمود و مواد زاید را از سطح این سنگ ها را کاملا به سطح زیرین محکم کرد:لقمه گذاری ، پیچ و رولپلاک کردن، نصب سیم و اسکوپ سنگ یا قلاب برای اتصال بهتر و محکم تر.
 9. در نماهای بتنی ، سیمانی که در تهیه این نوع بتن ها مورد استفاده قرار می گیرد باید در برابر حملات مواد شیمیایی  و نیز تغییرات درجه حرارات و رطوبت دارای سرعت کسب مقاومت بالایی باشد.در تابستان باید از سیمان با گرمای هیدراته پایین و در زمستان بر عکس باید از سیمان با گرمای هیدراتاسیون بالا استفاده کرد.لازم به ذکر است که اختلاط بتن و حمل ونقل ، قالب بندی، ریختن تراکم آن نیز باید به طور کاملا صحیح و  اصولی و در شرایط محیطی مناسب و ایده ال هم از نظر دما و هم از نظر میزان رطوبت انجام شود.
 10. سنگدانه های و به طور کلی مواد اولیه مصرفی در تهیه مصالح و ترکیبات لازم برای کارنماسازی باید تمیز و عاری از هرگونه ناخالصی اعم از خاک ، گل و لای ، ناخالصی های معدنی و مواد زاید بوده و در عین حال دارای مقاومت بالا و شکل و بافت مطلبوب و مناسب باشند.البته آب مصرفی در بتن ها و ملات ها نیز باید عاری از انواع ناخالصی ها باشد(مثل آب آشامیدنی یا آب های کاملا تصفیه شده)
 11. رنگ آمیزی مجدد ساختمان در مواقع لزوم ، چرا که چند سال پیش از ساخت ساختمان ، تحت تاثیر شرایط جوی و محیطی رنگ ساختمان دچار تغییرات فیزیکی و شیمیایی شده و کیفیت و حالت مطلوب اولیه خود را از دست داده و نیاز به بازسازی (رنگ آمیزی مجدد)دارد.
 12. آماده سازی سطح زیر کار برای نماسازی :

بسته به نمایی که قرار است استفاده شود سطح زیر کار باید قبل از احداث نما ، بندکشی ، کرم بندی ، شمشه گیری، خراشیده یا آجدار شود و یا در صورت نیاز توری سیمی و یا توری مرغی نصب شود و  سطح آن هموار و شاید هم ناهموار شود (برای اتصال بهتر نما و سطح زیر کار)، تمیز کردن و پاک کردن سطح زیرین از هر گونه آلودگی مثل لکه ها، اضافه ها و باقی مانده مصالح ، دود ها و گرد و خاک و .. امری کاملا ضروری است و در صورت وجود خرابی و نقصان در سطح زیر کار باید آسیب دیدگی های آن به طور کامل برطرف شود و بعد کار نماسازی روی آن صورت گیرد، زیرا در غیر این صورت این خرابی ها به مرور زمان به نما هم منتقل شده و باعث آسیب دیدگی آن می شود.

 1. در صورت نیاز استفاده از عایق های رطوبتی و حرارتی در نما و ممانعت از نوسانات شدید دمایی در مصالح نما خصوصا در زمان گیرش آنها امری کاملا اجباری است.
 2. رنگ آمیزی و ضد زنگ کردن شبکه های فلزی که در ماتریس ها و ملاتهای سیمانی یا آهکی و یا گلی قرار می گیرند ، ضروری است.
 3. کاستن از فاصله زمانی و مکانی بین ساختن بتن و ریختن آن در قالب مورد نظر و متراکم کردن آن در نماهای بتنی لازم است.
 4. بتن ریزی در میزان رطوبت و دمای مناسب محیطی  ، بهترین دما برای بتن ریزی بین 20تا  40 درجه سانتی گراد است ، که این نوسانات دما بستگی به دمای محیط موقع بتن ریزی دارد.
 5. باید سعی شود که دمای آب مصرفی برای ساخت بتن یا ملات ها ، در مراحل مختلف یکنواخت باشد.
 6. همواره باید این نکته را مد نظر داشت که علل خرابی نماهای سنگی (سنگ های بادبر ، مکعبی ، لایه ای ، رودخانه ای ، سنگ پلاک (لوحه سنگ)، چند وجهی منظم و نامنظم و ...) یکی از عوامل زیر است : نصب کردن ناصحیح سنگ های نما – استفاده از مصالح غیر استاندارد – اتصال و پیوستگی نامناسب بین سنگ های نما و سطح زیر کار.پس باید سعی شود که هیچکدام از کارهای غیر اصولی فوق انجام نگیرد که هم نما و هم مجموعه ساختمان دچار نقصان و خسارت جزیی یا کلی شوند.ناگفته نماند که نم و رطوبت یکی از دلایل پیوستگی ناقص بین سنگ نما و سطح زیر کار است.بنابراین خشک نگه داشتن سطح تماس این دو ،چه در زمان اجرا و چه بعد از آن کاملا ضروری است.
 7. در نماسازی های آجری بندکشی بین ردیف ها به دو دلیل زیر به طرز کاملا صحیح انجام شود: زیبایی هر چه بیشتر نمای ساختمان – ممانعت از نفوذ آب، رطوبت ، تغییرات یکباره و شدید دما ، بخارات و گازهای مخرب ، و اسیدی موجود در هوای محیط به داخل سیستم های پوششی محافظ و جدا کننده ساختمان خصوصا دیوارها.