کاشی کاری اماکن مسکونی

کاشی کاری اماکن مسکونی
تاریخ انتشار  : ۱۱ مرداد ۱۳۹۶

کاشی کاری اماکن مسکونی

کاشی هایی که در سرویسها و حمام ها استفاده می شود در کارخانجات دستی یا اتوماتیک کاشی سازی ساخته می شود و به اندازه های استاندار 10*10 15*15 ,20*20 ,25*25 , 10*20 , 40*40 سانتیمتر ثابت است برای رنگ و لعاب آن از خاک چینی دار مخصوص استفاده می شود چنانچه کاشی گلدار روی خط تولید باشد گل آن قبل از پخت در قالبهای اتوماتیک منقوش بعد خمیر کاشی را قالب ریخته روی آن صاف و پس از پخته شدن به وسیله نوارهای نقاله به میز دسته بندی منتقل می گردد سپس به سه دسته درجه بندی خواهد شد.

 

 

کاشی کاری اماکن مسکونی

 

انواع کاشی :

  1. کاشی درجه یک : در کار تنهای مخصوص بسته بندی می شود.و به انبار کارخانه فرستاده می شود که مورد مصرف آن در ساختمانهای مسکونی و کلیه اماکن می باشد.
  2. کاشی درجه دو :از نظر کیفیت پائین است و روی کارتن ها کاشی درجه 2 نوشته شده است.
  3. کاشی درجه سه :با علامت مخصوص اعلام درجه می گردد.تفاوت کیفیت درجات اینصورت است که درجه یک کاملا صاف و زلال و بدون پریدگی می باشد.درجه دو مقدار کمی خالها و برآمدگیهای ناشی از رنگ در آنها دیده می شود و درجه سه کمی پیچیدگی و ناهمواری و گه گاه نامنظمی در اضلاع را در بر خواهد داشت.برای نصب در سرویسها ابتدا باید به درجه بندی کاشی توجه داشت.

 

 

کاشی کاری اماکن مسکونی

 

 

چسباندن کاشی های سرویس

مرحله اول : هنگام شروع نصب کاشی به این صورت اقدام می گردد.ابتدا خمیری از  خاک رس تهیه و آن را می ورزند این خمیر در ظرفی نزدیک دست استادکار آماده می ماند سپس با گچ یا سیمان یا ماسه یا خاک رس کوبیده شده زیر رگه اول کاشی در یک ضلع کنار دیوار شمشه کاملا تراز به وجود می آورند تا امکان چیدن رگه اول کاشی به وجود آید.

 

مرحله دوم : دو عدد کاشی دو سر ضلع موقتا با فاصله حداقل یک سانتیمتر از دیوار قرار می دهند سپس ریسمانی نازک به بالای ان متصل نموده جلوی کاشیها را از گل ورزیده شده موقتا بست می زنند بعد شمشه چوبی یا فلزی بسیار صاف جلوی کاشی در حال نصب قرار می دهند و بقیه کاشی ها را پشت شمشه چیده بعد با ریسمان کنترل می نمایند جلوی بندها را از گل ورزیده شده کروم موقت گذارده سپس دوغاب سیمان را که با رقاقت ماست محلول شده از ماسه پاک و سیمان معمولی آماده با ملاقه به آهستگی پشت کاشیها را پر می کنند تمام اضلاع را در رگ اول دور می گردانند تا امکان کنترل تمام زاویه ها و ضلعها ، گوشه ها و نبشها به عمل آید که چنانچه کنار ضلعی تکه های غیر استاندارد احتیاج شد کاشیهای رگه اول را جابجا نموده و تکه ها به کنار منتقل شود و دوغاب ریزی  پشت انجام گیرد پس از کنترل اضلاع هر بنا رگه های دیگر را از اول شروع و اینقدر تکرار می شود تا کاشیکاری در مطلوب به اتمام برسد.پس از خودگیری کامل ملات کاشیها دوغابی از رنگ کاشی با سیمان سفید و رنگی مشابه تهیه  نموده و با پارچه یا گونی به لای بندها مالیده و بعد از خشک شدن سطح کاشیها را کاملا نظافت می نمایند در این هنگام نصب کاشی های دیواری خاتمه یافته و آماده فرش سرامیک کف می گردد.

 

 

کاشی کاری اماکن مسکونی