مشخصات کاشی ها | تنش های مکانیکی کاشی ها | نکات مهم در مورد فرسایش کاشی ها

مشخصات کاشی ها | تنش های مکانیکی کاشی ها | نکات مهم در مورد فرسایش کاشی ها
تاریخ انتشار  : ۳ خرداد ۱۳۹۵

مشخصات کاشی ها

درجه بندی کاشی ها

مقدمه

قبل از پرداختن به درجه بندی به طور خلاصه تمام مشخصاتی را که یک کاشی باید داشته باشد بیان می کنیم. برای انتخاب موارد مناسب هر کاربرد ، داشتن این مشخصات لازم است.

برخی از این مشخصات به طور واضح توسط استاندارها بیان شده است . (این مشخصات شامل کارخانه می شود) ، که به خصوصیات  اصلی می پردازد و به طور کلی امکانات استفاده از کاشی ها بیان می کند.در عوض ، برخی از مشخصات با یکدیگر مقایسه می شوند زیرا کم اهمیت ترند یا از طبیعت مواد سرامیکی تفکیک ناپذیرند.

 

 

مشخصات کاشی ها

 

با استفاده از تمامی این مطالب ، شرح کامل در مورد امکانات استفاده از کاشی ها در مقایسه با دیگر موادی که برای همین منظور استفاده می شوند ، بیان می کنیم.

جذب آب کاشی ها

میزان جذب آب پارامتری است که برای اندازه گیری تخلخل کاشی به کار می رود : در واقع هر  چه ماده متخلخل تر باشد میزان جذب آب بیشتر خواهد شد.

تخلخل خاصیت بسیار مهم کاشی است ، زیرا خواص فیزیکی – مکانیکی فرآورده به آن بستگی دارد: به این دلیل است که استاندارCEN  بر اساس میزان جذب آب ، انواع مختلف کاشی ها را طبقه بندی می کنند.

میزان جذب آب کاشی از تقریبا صفر ( برای استون ور Stone ware که به چینی تبدیلی شده) تا 20% -25% (برای ما جولیکا) تغییر می کند.

 

 

مشخصات کاشی ها

 

 

تاب خمشی

تنش های مکانیکی کاشی ها

  1. خراش (scratching)
  2. سایش خراش (abrasion)
  3. ضربه (impact)
  4. فشار (compre ssion)
  5. خمش (bending)

دو مورد اول خراش و سایش خراش (scratching  و abrasion) عمدتا بر روی سطح اثر می گذارند.دو نوع دیگر تنش (ضربه و فشار impact و compre ssion)  به خواص ویژه و منحصر به فرد کاشی ها در جهات مختلف نسبت داده می شوند .منفی برای ضربه و مثبت برای فشار.

 

ضربه (impact)   در واقع یک تنش مکانیکی ناگهانی که بر روی قسمت بسیار کوچکی از سطح ، متمرکز می شود.این مساله هم به سطح و هم به بدنه کاشی مربوط می شود.مشاهده شده که تمامی مواد سرامیکی ، شکننده هستند یعنی به محض اینکه محدوده آلاستیسیته آنها از حد بگذرد.می شکنند. به این دلیل برخی از شوک ها (مانند افتادن اشیاء سنگین و نوک تیز) ممکن است به سطح صدمه بزنند.آن را خراش بدهند و برخی اوقات منجر به شکست کامل قطعه شوند.تنش های فشاری مشکلات خاصی را ایجاد نمی کنند زیرا مقدار استحکام فشاری (compressive strength)   کاشی ها هزاران kg/cm2  است.

 

خمش (bending)

نوعی تش است که بر روی ضخامت کاشی اثر می گذارد.

سختی یا مقاومت در برابر سایش و خراش

سختی (یا مقاومت در برابر برش) و مقاومت در برابر سایش و خراش، خصوصیات فیزیکی هستند که با یکدیگر ارتباط داشته و به استحکام کاشی بستگی دارند.به خصوص در مورد کاشی کف لازم است حتی کیفیت اولیه سطح نقاطی که در معرض سایش و فرسایش بیشتری هستند، بدون تغییر باقی بماند.

از این نقطه نظر ، فهم این مطلب که خاصیت مهم دیگر مواد سرامیکی یعنی دوام و پایداری آنها،به میزان فرسایش بستگی دارد، ساده است.به طور کلی مواد سرامیکی با دوام هستند.بنابراین میزان دوام آنها قابل محاسبه با آزمایش نیست.

برای مواد لعابدار دکوراسیون شدده که در معرض فرسایش دائمی و پیوسته هستند.تعیین دوام دکوراسیون مشکل استزیرا این مساله به فاکتورهای متعددی بستگی دارد که قابل محاسبه نیست.

 

 

مشخصات کاشی ها

 

نکات مهم در مورد فرسایش کاشی ها

  1. انواع فرسایش : معمولا فرسایش به دلایل زیر بوجود می آید.به علت سایش و اصطحکاک (مثلا تمیز کردن،راه رفتن) ، به علت ضربه (راه رفتن عادی در پله) سایش در یک جهت (مثلا راه رفتن در طول یک کریدر) ، سایش با چرخش در جهات مختلف (مثلا در جلوی پیشخوان، رستوران ها سلف سرویس و آسانسورها).

تغییرات ناشی از ایستادن مردم (مثلا در ادارات) ، تغییرات ناشی از نشستن مردم (در رستوران ها و سلف سرویس ها).

2 – انواع عوامل مکانیکی : عومل مکانیکی فرسایش بدلیل موارد مختلفی از جمله تخت کفش یا چرخ یا مواد متحرک روی کاشی هستند.

  1.  انواع مواد جمع شده در مواد اولیه :

(مثلا آب، گل، برف، شن و مواد آلی ، مواد پاک کننده)

  1. شدت ترافیک رفت و آمد:شدت ترافیک رفت و آمد به نوع کاربری محل کاشی کاری شده مربوط است.اتاق ها با رفت و آمد عادی.

کنترل سختی کاشی توسط چشم غیر مصلح صورت می گیرد.این کار با برش دادن کاشی توسط مینرال ها با سختی های مختلف انجام می شود.(در کارخانه سازنده).استاندارد اروپایی مربوط EN141 اپ است.

جدا شدن کاشی های کف به فاکتورهای زیر بستگی دارد:

در واقع به منظور داشتن دید صحیحی در مورد مشکل جدا شدن کاشی های کف به ویژه زمانی که ماه ها یا سال ها از نصب و کار گذاشتن آنها در ساختمان ها می گذرد، باید تغییر اندازه کاشی و علائم مهم دیگر از جمله قرار گرفتن توده های سیمانی، shrinkage  یا آب رفتن ملات ، تفاوت بین ضریب انبساط حرارتی ملات و کاشی ، قرار دادن نادرست کاشی و بیش از همصبر همکنش های متقابل بین این فاکتور را در نظر گرفت.مقاومت در برابر ترک منقبض شدن لعاب razing  resistance.

خراش (crazing)  یک عیب خاص و اتفاقی در لعاب های سرامیکی است.این عیب در گلدان های قدیمی crequele نام دارد که گاهی عملا ایجاد می شد تا شی ء مورد نظر قدیمی تر به نظر برسد.این اثر گاهی عملا در تولید کاشی بعنوان دکوراسیون به کار می رود.

 

  • crazing) ، ترک های کوچک روی لعاب است که وقتی لعاب تحت تاثیر کشش قرار می گیرد ، ترک می خورد (با توجه به بیسکویتی که لعاب روی آن قرار گرفته است).

تنش کششی و ظاهری ترک خورده ای که متعاقب آن بوجود می آید، ممکن است در آخرین چرخه تولید یا چند روز پس از کار گذاشتن کاشی یا پس از چند ماه ایجاد شود.

 

Crazing  به ندرت در کاشی های دیوار بوجود می آید.این عیب به فراوانی در کاشی های کف دکوراسیون شده با رنگ ها و لعاب های مختلف که آسیب پذیر و به تنش های کششی حساس هستند، مشاهده می شود.در مورد انواع خاصی از لعاب ها ، این عیب همیشه قابل مشاهده است.این عیب با کاربرد wax، روغن بزرگ یا مواد دیگری که با نزدیک کردن ترک های ریز، آنها را مخفی می کنند و نفوذ ناپذیری اولیه سطح را به کاشی بر می گرداند، و ترک ها را   غیر قابل رویت می گردند.

 

 

مشخصات کاشی ها