خنک کن ساختمان

خنک کن ساختمان
تاریخ انتشار  : ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵ و ۱۱ دقیقه

خنک کن موجی

یکی از دغدغه های سازندگان واحدهای ساختمانی ، ایجاد و تامین آرامش ساکنین است.و چنانچه تامین هوای مطبوع نیز مد نظر باشد ، تامین آرامش به مشکلی مهم تبدیل می شود.

از این رو از بین بردن صداهای مزاحم ناشی از جریان هوا در دستگاه های تهویه مطبوع کار ساده ای نیست.راه حل های موجود مانند استفاده از کولرهای آبی با توزیع کانالی و پایانه های تحویل هوای سرد و گرم مانند فن کوئل ها نیز آنچنان که باید نتوانسته است در تامین آرامش مناسب کارایی داشته باشد.

اخیرا دستگاهی برای جایگزینی فن کوئل ساخته شده است که از آن به چیلد بیم (خنک کن موجی) نام برده می شود.در این نوشته بعضی مزایا و محاسن این دستگاه ها برشمرده می شود و امید است خوانندگان محترم نظرات پیشنهادی انتقادی خود را با نگارنده در میان بگذارند.

 

ساختار خنک کن موجی

دستگاه خنک کن موجی از دوکوئل حرارتی ، یک مکانیزم انتقال هوا، یک موتور الکتریکی به همراه سامانه تبدیل حرکت دورانی به حرکت نوسانی تشکیل شده است.

 

مزایای ساختار خنک کن موجی :

  1. خنکی موجی با توجه به ساختار فیزیکی خود ، برای ساختمان هایی با معماری های مختلف مناسب است.این ویژگی به خصوص برای ساختمان هایی که فاقد سقف کاذب هستند مهم است.
  2. همچنین فقدان دمنده هوا (بلوور) دستگاه میزان صدای آن را کم کرده است. بنا به اظهار سازندگان ، میزان صدا هنگام کار 30 دسی بل می باشد.این مقدار برای محیط های مسکونی واقعا ایده آل است.
  3. از جمله دیگر مزایای به سهولیت نصب ، تعمیرات ناچیز و ساده آن می توان اشاره کرد.
  4. قابلیت استفاده از دستگاه متنوع است و از کاربردهای مسکونی شروع می شود و تا محیط های اداری ، تجاری گسترش دارد.

معایب ساختار خنک کن موجی:

  1. با توجه به ساختار دستگاه ظرفیت های دستگاه محدود به هوادهی پائین است، که از 200 تا 600 متر مکعب در ساعت تجاوز نمی کند.برای جبران این نقیصه باید از تعداد بیشتری از دستگاه استفاده شود.
  2. درجه حرارت کارکرد تابستانی از 16-26 درجه سانتی گراد است، که به احتمال زیاد در مناطق با رطوبت بالا، امکان تخلیه آب تقطیر شده به صورت گرانشی (ثقلی) وجود ندارد.برای رفع این کمبود یا باید از پمپ تخلیه آب تقطیر شده است کرد و یا لوله کشی آب تخلیه شده به صورت گرانشی انجام شود که در این صورت به زیبایی معماری صدمه خواهد زد.
  3. پرتاب کم هوای خروجی از دستگاه ، گردش مناسب هوا در فضاهای با ارتفاع سقف بیش از 250 متر را با مشکل مواجه می کند.

نتیجه گیری

با نگاهی به ساختار این دستگاه می توان چنین نتیجه گرفت اگر مسائل مربوطه به آب تقطیر شده و پرتاب کم هوا در آن حل شود، برای استفاده در محیط های مسکونی دستگاه مناسبی است.