نصب سرامیک

نصب سرامیک
تاریخ انتشار  : ۱۴ شهريور ۱۳۹۵

عملیات نصب سرامیک

عملیات نصب با لایه ی نازک از چسب

تنها زمانی می توان از لایه ی نازک چسب استفاده نمود که سطح زیر کار کاملا صاف و مسطح باشد. در این حالت سرامیک ها با کمترین فشار و ضربه کنار یکدیگر به حالت تراز روی دیوار قرار می گیرند. برای استفاده از لایه ی نازک چسب می توان چسب ها، از قبیل: پودری - ترکیبی و یا آماده ی خمیری را به کاربرد. چسب ها را باید به وسیله ی ماله ی شانه دار و یا کاردک شانه دار روی دیوار کشید. چسب ها را باید در متراژ 1 الی 1.5 متر مربعی روی دیوارها کشید و به صورت شانه ای درآورد.  به منظور استفاده دقیق تر از چسب ها در متراژ 1 متر مربعی باید راهنمای استفاده از چسب ها را خواند و به توصیه های کارخانه ی سازنده توجه کرد. سپس سرامیک ها را روی چسب های تازه به طور منظم قرارداد و فشار لازم را به آنها وارد می سازیم چسب های خوب و با کیفیت قابلیت نگهداری سرامیک ها را داشته و از افتادن آنها جلوگیری می کنند.

 

عملیات نصب سرامیک با لایه ی متوسط از چسب

از این عملیات برای نصب سرامیک های کف، به ویژه سرامیک هایی که در معرض سرما قرار دارند، استفاده می شود. روش کار با این چسب ها مانند لایه ی نازک می باشد. ابزار کار برای لایه ی متوسط ماله ی مخصوص شانه دار است که روی چسب ها را باید با آن به حالت شانه ای کشید. هنگام نصب سرامیک روی کف بهتر است که مقداری چسب نیز بر پشت سرامیک کشید، تا دو لایه چسب با یکدیگر تماس حاصل کنند. این کار باعث می شود تا کلیه ی پستی و بلندی  های احتمالی با هم ادغام شده و از جمع شدن آب در زیر آنها جلوگیری شود. سرامیک ها نیز باید به طور کامل با یکدیگر تماس داشته و هیچ درزی باقی نماند. در آخر می توان با ملات و یا چسب های الاستیکی ضد آب درزها را بندکشی نمود.

هنگام نصب سرامیک ها حتما به مسئله ی شیب زمین توجه کنید. سرامیک ها باید به طریق در شیب نصب گردند به هیچگونه آبی از جمله آب باران در جایی راکد نماند. معمولا چنین شیبی از قبل در بستر زیرین پیش بینی و ایجاد گردیده است. این شیب باید 1% الی 2% باشد، یعنی: در هر متر مربع 1 الی 2 سانتیمتر شیب لازم است. شیب در مکان هایی که از آبریز در وسط آنها استفاده شده، باید از چهار جهت به سمت آبریز باشد.

عملیات نصب سرامیک با لایه ی ضخیم از چسب

این  عملیات روش معمولی کار با سرامیک و یا موزاییک می باشد. از مزایای کار با این روش پوشاندن تمامی ناهمواری های زیر کار است. در صورتی که کف زمین قابلیت مکش آب را داشته باشد، باید ابتدا زمین را با آب و ملات کاملا رقیق (مخلوط آب، سیمان و ماسه) پوشش دهید. 

قبل از نصب سرامیک ها باید آنها را در آب تمیز کاملا مرطوب نمایید، سپس سرامیک را با ملات  به قطر 2.5 سانتیمتر پوشش دهید. لبه های انتهای ملات را با ماله به صورت مورب در چهار طرف سرامیک در آورید. این عمل موجب می شود تا در اثر وارد آوردن ضربات چکش لاستیکی بر سرامیک، ملات های زیرین تا حاشیه ی درزها پوشش مناسب را ایجاد نمایند.

پس از نصب سرامیک باید آن را یک روز کامل آنها را رها ساخت تا خشک شوند و سپس  مخلوط ملات شل (آب ، ماسه و سیمان) که به دوغاب شهرت دارد، ریخته شود.

 

نصب سرامیک

 

چسب های ضد آب

اهمیت کاربرد اصطلاح چسب های ضد آب، در مقایسه با دیگر چسب ها ی معمولی سرامیک، وقتی بیشتر عیان می گردد مه نیاز ضد آب بودن آنها در محل های کاملا مرطوب مانند: حمام ها، آشپزخانه ها و استخرها و غیره، بیشتر مورد توجه قرار گیرد. دیوارهای گچی اعم از قالب های گچی پیش ساخته در این مکان ها نیاز مبرمی به چسب های ضد آب دارند.

یکی از انواع چسب های ضد آب، نوع ترکیبی آنها می باشد، که بر پایه صمغ اپوکسی ساخته شده است. منظور از ترکیبی، مخلوط نمودن دو ماده با یکدیگر است. ماده اول صمغ اپوکسی و ماده دوم سخت کننده یا هاردنر است. میزان مخلوط نمودن این مواد بسته به نوع چسب تولید شده از کارخانه ی مربوطه با یکدیگر تفاوت دارند. از طرف دیگر زمان بکار بردن و سخت شدن آنها نیز با یکدیگر متفاوتند که لازمه ی آن خواندن اطلاعات روی چسب هاست. به علت اسیدی بودن هاردنر در چسب های ترکیبی سرامیک و ضرر آن برای سلامتی بهتر است که از چسب های خمیری آماده برای کار در داخل ساختمان استفاده شود. در عوض چسب های ترکیبی برای استفاده در خارج از ساختمان بسیار مناسب بوده و به خصوص بند کشی با آنها بسیار کارآمد است. مسئله مهم در به کارگیری چسب ها، پوشش دهی تمام سطح، بدون جا گذاشتن کوچکترین فضای خالی است.

 

نکته فنی نصب سرامیک

توجه: چسب های ترکیبی به سرعت خشک می شوند، لذا آنها را در اندازه های کوچک به کار ببرید.

 

مدل سرامیک کاری کندویی با گوشه

نصب این مدل سرامیک را نمیتوان به هر نصابی سپرد، زیرا کارکردن با آنها به سال ها ممارست و تجربه نیازمند است. سرامیک های مورد استفاده در کف حمام در انواع کیفیت، رنگ، سایز، طرح ، بافت و شکل وجود دارند و در نتیجه نوع انتخاب را گسترش می دهند.

 

بند کشی صحیح

پس از 48 ساعت که سرامیک ها کاملا خشک شدند، اکنون می توان بندکشی را آغاز نمود. مواد ویژه ی بند کشی کف نیز به صورت آماده به فروش می رسد.

 

نکته

جدیدا برای نصب کاشی و سرامیک از چسب اسکوپ استفاده می شود که خاصیت چسبندگی بسیار بالایی به فلز و سطوح کاشی ، سرامیک و سنگ دارد.