طراحی نما با آجر قزاقی

طراحی نما با آجر قزاقی
تاریخ انتشار  : ۱۴ شهريور ۱۳۹۸

طراحی نما با آجر قزاقی

طراحی ساختمان مهمترین قسمت یک ساختمان می باشد که تمام توجه افراد را به خود جلب می نماید. افراد در دیدگاه اول به یک نمای ساختمان توجه نموده و بعد از آن به بقیه موارد آن نگاه می اندازند. با پیشرفت صنعت ساختمان و مصالح به کار رفته در نما بسیار متفاوت کردیده است. در قدیم از آجرهای پلاک و آجرهای سنتی استفاده می شده است ولی با پیشرفت تکنولوژی متریال های زیادی برای نما به وجود آمده اند. سنگهای ساختمانی متنوع ، و آجر نما های جدید ،نمای منحصر به فردی را ایجاد می کنند.

در بسیاری از ساختمان ها طرح های ترکیبی استفاده می شود. ترکیب سنگ و ترکیب سنگ و آجر در بسیاری از مواقع چوب نمای خاصی به ساختمان می بخشد.

 

نما ها به چند دسته تقسیم می گردند:

  1. نمای مدرن
  2.  نمای کلاسیک  یا نمای سنتی

 

در نمای مدرن بیشتر از مصالح سنگ و انواع آجر در گاهی موارد از چوب استفاده می شود.با پیشرفت صنعت ساختمان شیشه و آئینه نیز کاربرد فراوانی در نمای ساختمان پیدا کرده است. نمای مدرن اکثراً بر اساس کاربرد آن ساختمان طراحی و ایجاد می گردد در نماهای مدرن از تزیینات ساختمان کاسته شده و نما هر چه ساده تر می گردد. در بسیاری از نماهای مدرن از شیشه و بازتاب آن بهره گرفته می شود.

در نمای کلاسیک و یا نمای سنتی بیشتر از مصالح سنتی از جمله آجرهای سنتی و آجر قزاقی استفاده می شود. از آجرهای قزاقی برای ایجاد نمای سنتی و معماری سنتی و همچنین ترمیم بناهای قدیمی استفاده می شود. آجر قزاقی نما پلاک پرکاربردترین نوع چطور در نمای ساختمان می باشد.

آجر قزاقی کامل یکی دیگر از انواع آجر قزاقی و پر کاربرد در نمای ساختمان است .این آجر که بسیار شبیه آجر زبره و یا فشاری است و دارای ضخامت بیشتری می باشد و به نمایی که در آن از آجر قزاقی کامل استفاده شود دارای عایق بیشتری است.

یکی از اماکنی که که پیش تر از همه جا علاقمند به ایجاد مکان های سنتی  ،رستوران‌ها هستند.

رستوران های سنتی با ایجاد فضای قدیمی آرامش را به مشتریان خود عرضه می نماید از انواع آجر هایی که در نماهای سنتی استفاده می‌گردد آجرهای قزاقی چهارگوش و کف فرش می‌باشد. رنگ هایی که بیشتر از همه پرطرفدار در نماهای سنتی است ابتدا رنگ زرد و سپس رنگ پوست پیازی و گلبهی و آجرهای قزاقی قرمز و اخرایی می باشد.

 

ارتباط طراحی مدرن و کلاسیک با آجر قزاقی

بسیاری از افراد با توجه به علاقه زیاد خود به طراحی مدرن ، در ساختمان خود علاقه مندکه در گوشه‌ای از ساختمان از معماری سنتی و یا کلاسیک استفاده نمایند و در واقع سنت و مدرنیته را با هم پیوند دهند و با کاربرد آجر قزاقی و مصالح باستانی خاک و طبیعت را زنده نگه دارند.

 بسیاری از مهندسان از آجرهای قزاقی برای نمای داخلی ساختمان و همچنین تی وی روم و شومینه ها  ، ودر بسیاری از مواقع در کف ساختمان استفاده می کنند  تا گوشه‌ای از معماری سنتی را در ساختمان خود زنده نمایند.