وسایل مورد نیاز جهت موزاییک کاری

وسایل مورد نیاز جهت موزاییک کاری
تاریخ انتشار  : ۲ دي ۱۳۹۸

وسایل مورد نیاز جهت موزاییک کاری

برای موزاییک کاری وسایل و ابزاری مورد نیاز می باشد که یک سری از آنها عمومی بنایی و یک سری دیگر از آنها مخصوص موزاییک کاری است.وسایل مورد نیاز به شرح زیر می باشد:

 

ابزار عمومی موزاییک کاری

بیل

 بیل جهت خاک برداری در ابعاد کوچک استفاده می شود البته برای جابه جایی خاک و گچ ، سیمان و ... از بیل استفاده می گردد.بیل ها در سه سایز کوچک به ابعاد 20*15 و سایز متوسط 20*30 و سایز بزرگ 20*35 تولید می گردد.سایز دسته بیل باید استاندارد است تا کاربر استفاده کننده از آن دچار مشکل نشود و همچنین باید دقت شود سر بیل در برخورد با جایی تیز و خراب نگردد.

 

فرقون بنایی

از فرقون جهت حمل و نقل وسیل و مصالح ساختمانی استفاده می شود.فرقون جهت حمل مصالح تر مانند بتون و ... نیز بسیار مناسب می باشد.به وسیله فرقون می توان بین 100 تا 150 کیلوگرم مصالح ساختمانی را جا به جا نمود.فرقون دارای یک مخزن که مصالح ساختمانی در آن قرار می گیرند و همچنین یه تایر در جلو است و بخاطر داشتن سایز مناسب به راحتی مصالح ساختمانی را در داخل ساختمان با آن جا به جا می نمایند.

 

فرقون

 

الک یا سرند

از الک جهت جدا کردن مواد درشت سیمان ، ماسه ، خاک و ... استفاده می شود و به اصطلاح غربال می نمایند.عملیات جدا سازی به وسیله تورهای فلزی انجام می شود. الک ها بر اساس درجه بندی تورها به الک چشم بلبلی ، الک بادامی ، الک چشم گاوی و ... تقسیم می گردند.

 

استانبولی

ظرف فلزی به صورت مخروطی که از آن جهت تولید ملات ها و ترکیب مصالح ساختمانی پودری استفاده می گردد.ارتفاع استانبولی ها حدود 15 سانتی متر و ابعاد آن بر اساس قطر ظرف متفاوت می باشد.

 

استانبولی

 

ابزار مخصوص موزاییک کاری

 

کمچه

کمچه ترکیبی از صفحه فولادی صاف به شکل ذوزنقه یا مثلث و یک دسته چوبی یا پلاستیکی که به همان صفحه فولادی متصل شده است.از کمچه برای صاف  و یکنواخت کردن ملات ریخته شده بر روی سطح استفاده می شود.

دسته کمچه کمی خمیده می باشد تا کار کردن با آن راحت باشد.این وسیله در مدل و ابعاد مختلف تولید می گردد:

این وسیله در مدل های گرد ، تیز و تخت تولید می شود.از کمچه لب تخت و لب تیز برای سیمان کاری استفاده می شود.و از کمچه لب گرد برای یکنواخت کردن ملات بر روی آجر استفاده می شود.ابعاد کمچه 20 در 10 سانتی متر می باشد.

 

تراز

ترازها ابزاری هستند که نشان دهنده صاف بودن سطح را نشان می دهند.ترازها دارای چندین لوله هستند که مایعی در آنها جریان دارد حرکت این مایع ها نشان دهنده صاف بودن سطح می باشد.تراز ها بهتر است از جنس فلزی باشد تا شکسته نشود و با برخورد به مکان ها مختلف حالت صیقلی خودرا از دست ندهد.

 

تراز

 

شمشه

شمشه برای تعیین کردن راستای کار در بنایی استفاده می شود.با استفاده از شمشه راستای عمودی و افقی چک می شود.طول شمشه ها از 70 سانتی متر تا 3 متر می باشد و از جنس چوب یا آهن و یا آلومینیم می باشد.

 

متر

جهت اندازه گیری در بنایی استفاده می شود.

 

متر

 

ریسمان

از ریسمان نیز جهت یکسان سازی جهت موزاییک استفاده می شود. ریسمان ها اصولا ازجنس نخ ابریشم و یا نخ پنبه و یا نایلون می باشد.

 

تیشه

از تیشه جهت شکستن موزاییک ها استفاده می شود.در بعضی مواقع از تیشه جهت شکستن و خراب کردن تکه ای ازساختمان نیز استفاده می شود.

 

تخماق لاستیکی

از این وسیله برای کوبیدن موزاییک استفاده می گردد.